• ساعت : ۱۲:۲۴:۴
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۱/۲۰ 
رئیس مركز بهداشت شهرستان قزوین، خطر طغیان سرخك را جدی دانست

دکتر علیرضا مهرعلیان، رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین، خطر طغیان سرخک را جدی دانست و گفت: سرخک یکی از بیماری های بسیار مهم و بشدت مُسری  است که در صورت عدم واکسیناسیون و ایمنی زایی مناسب، بیش از ۹۵ درصد از کودکان را مبتلا و با خطر مرگ و میر روبرو خواهد کرد.

وی هشدار داد که در مقطع کنونی، به علت شیوع همه گیری بیماری سرخک در کودکان کشور همسایه افغانستان و جابجایی و تبادل جمعیتی غیرکنترل و شدید روزانه بین تبعه این کشور با ایران و همچنین به دلیل مهاجر پذیر بودن شهرستان قزوین از جمعیت افاغنه، خطر انتقال احتمالی بیماری سرخک، در بین جمعیت تحت پوشش شهرستان، درصورت عدم مراقبت و واکسیناسیون، جدی است.

این مقام مسؤول از تمام شهروندان که دارای کودک زیر پنج سال هستند و احتمالا بنا به دلایل مختلف، از جمله: بیماری کرونا، واکسیناسیون‌ کودک خود را در سنین ۱۲ و ۱۸ماهگی به تعویق انداخته اند، تاکید کرد که در اولین فرصت ممکن، برای پیشگیری از بیماری سرخک و تامین سلامتی فرزندان خود و دیگران، به نزدیک ترین مرکز خدمات جامع سلامت و پایگاه سلامت شهری و روستایی محل سکونت خود مراجعه و اقدام به واکسیناسیون «اِم اِم آر» (MMR) کودک خود کنند.

دکتر مهرعلیان  یادآور شد: واکسن سرخک در کشور ما در قالب واکسن سه گانه MMR که واکسن ترکیبی علیه بیماری‌های سرخک،‌ سرخجه و اوریون است، استفاده می‌شود. این واکسن در دو نوبت در سن ۱۲ و ۱۸ ماهگی به کودکان تزریق می‌شود و در صورت واکسینه شدن کودک در دو مقطع سنی ۱۲ و ۱۸ ماهگی برعلیه سرخک واکسیناسیون، انجام این کار، مجدد ضرورتی ندارد و کودک‌ از ایمنی لازم برخوردار بوده و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0